Jak się przyzwyczaić do okularów?
Praktyczne porady

Około 75% dorosłych koryguje swój wzrok. Najpopularniejszym i zarazem uniwersalnym sposobem na zredukowanie objawów wady wzroku jest noszenie okularów. Odpowiednio dobrane szkła wyostrzają obraz, zmniejszają wpływ czynników środowiskowych na gałkę oczną, mogą prowadzić do redukcji wady i zapobiegać jej pogłębianiu. Nie ulega wątpliwościom, że noszenie szkieł w oprawkach dopasowanych do naturalnej urody przynosi wiele korzyści. Jednak, aby w pełni je dostrzec, należy się uzbroić w cierpliwość. Czy oczy muszą się przyzwyczaić do okularów? Jak przebiega proces adaptacji? Sprawdź!
Czy oczy muszą się przyzwyczaić do okularów? Rozwiewamy wątpliwości
Zastanawiasz się, czy oczy muszą się przyzwyczaić do okularów? Założenie nawet najlepiej dobranych okularów może się początkowo wiązać z pewnymi niedogodnościami. Zanim zaczniesz się w pełni cieszyć komfortem, jaki dają soczewki wyostrzające obraz, musisz przejść proces adaptacji. Dlaczego tak się dzieje? Narząd wzroku jest nierozerwalnie połączony z mózgiem. Nagła zmiana w odbieranym obrazie wywołuje dezorientację objawiającą się na kilka sposobów. Założenie nowej pary okularów, szczególnie u osób, które nigdy wcześniej nie korygowały wady, może powodować:
- ból oczu,
- zawroty głowy,
- nieostre widzenie,
- zakrzywianie obrazu,
- uczucie zmęczenia oczu,
- zaburzenia percepcji głębi (problem z określeniem odległości od przedmiotów).
Pojawienie się tych symptomów jest naturalne i nie powinno budzić obaw. Przebieg procesu adaptacji zależy od wielu czynników (przede wszystkim mocy i rodzaju szkieł, a także typu oprawek, który decyduje o ustawieniu soczewek względem oka) i trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni.
Podpowiadamy, jak przyzwyczaić się do okularów progresywnych i jednoogniskowych
Zastanawiasz się, jak przyzwyczaić się do okularów? Przede wszystkim daj sobie czas – nieprzyjemne objawy są wynikiem naturalnych procesów. Po kilku dniach percepcja wróci do normy. Jeśli tak się nie stanie, skonsultuj się z optometrystą. Ponadto:
- nie unikaj noszenia nowych szkieł. Im częściej będziesz je nosić, tym szybciej się do nich przyzwyczaisz,
- stosuj krople nawilżające,
- regularnie kontroluj swój wzrok i na bieżąco koryguj parametry szkieł. Im większy jest przeskok między mocą szkieł, tym trudniej przebiega proces adaptacji,
- korzystaj z usług renomowanych salonów optycznych,
- na badanie wzroku wybieraj się po wypoczynku, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia błędu podczas badania.
Osoby noszące okulary progresywne powinny zachować szczególną ostrożność. Początkowo specyficzna konstrukcja soczewki może przysparzać niemałych trudności podczas poruszania się. Jak przyzwyczaić się do okularów progresywnych? Metody postępowania są takie same jak w przypadku modeli jednoogniskowych. Warto jednak zachować szczególną ostrożność – przede wszystkim podczas wchodzenia i schodzenia po schodach czy pokonywania przeszkód na drodze. W początkowej fazie, kiedy zmysł wzroku nie jest jeszcze odpowiednio przystosowany, wstrzymaj się też z prowadzeniem samochodu.
